2010-01-18

Konferencja „Współpraca regionalna szansą dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej”

Konferencja „Współpraca regionalna szansą dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej”

W dniu 17 stycznia 2010 roku w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie odbyła się konferencja „Współpraca regionalna szansą dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej” zorganizowana przez Ukraińskie Centrum Ekonomiczne w RP. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkich Urzędów Marszałkowskich, Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera, Agencji Regionalnych oraz miast Lublina i Kielc. Gośćmi konferencji byli dr. hab. Hanna Machińska, Dyrektor Biura Informacji Rady Europy oraz Janusz Cieślak, Wice-Prezes Polskiego Klubu Biznesu, Janusz Szlęzak, Wice-Prezes BSB Sp. z o.o.
Obrady konferencji odtworzył Jego Ekscelencja Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motsyk. Kierownik Misji Handlowo-Gospodarczej Ambasady Ukrainy w RP Taras Tokarski przedstawił wyniki dotychczasowej współpracy handlowej i inwestycyjnej oraz dynamikę rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych w 2010 roku.


W referacie wprowadzającym do dyskusji o znaczeniu i korzyściach wynukających z dotychczasowej polsko-ukraińskiej współpracy mówił Zbigniew Bereza, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Polska – Wschód. Pani Renata Iwaniuk – Naczelnik Wydziału Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki przedstawiła rolę i znaczenie Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera w stwarzaniu możliwości działania na rynkach międzynarodowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Praktyczne aspekty prawne prowadzenia przez polskich przedsiębiorców na Ukrainie przedstawił mec. Aleksander Pronkiewicz, partner kancelarii „Chałas i Wspólnicy”. Pani Agnieszka Żółtowska z KUKE S.A. omówiła metody ubezpieczania kontraktów, kredytów i inwestycji zapewniających bezpieczeństwo prowadzonej na Ukrainie działalności.


Aspekty finansowe działalności inwestycyjnej, produkcyjnej i handlowej na rynku ukraińskim przedstawił Krzysztof Watała, Dyrektor Departamentu biznesu polsko-ukraińskiego z Kredobank PKO BP Group.
W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa, w której udział wzięli mec. Igor Hanas z kancelarii prawnej Magnusson, Dyrektor UEC mec. Jurij Żelichowski oraz mec. Andrij Kosyło z kancelarii Kosyło i Wspólnicy.


W dyskusji przedstawione zostały problemy inwestorów zagranicznych w Polsce i na Ukrainie. Dyskusja wykazała, iż wiele problemów, na jakie napotykają się inwestorzy, są wspólne.
Prezentacja przedsięwzięcia inwestycyjnego w Korczowej została przedstawiona przez Prezesa spółki Korczowa Dolina pana Andrzeja Rosińskiego. Budowa Centrum Dystrybucji tuż przy granicy obok przejścia granicznego i budowanej autostrady wzbudziła duże zainteresowanie uczestników konferencji.Zastępca Dyrektora UEC Jan Mańkowski przedstawił wstępny projekt utworzenia Międzynarodowego Centrum Promocji Regionów.


Konferencja zakończyła się uroczystą kolacją w restauracji  "Kresowa Hawira".
Sponsorzy konferencji: Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., Bazy Systemy Bankowe Sp. z o.o., Magnusson Kancelaria  Prawna, Korczowa Dolina Sp. z o.o.
Galeria zdjęć
 

Jego Ekscelencja Ambasador Ukrainy w RP Olexander Motsyk
Szanowne gremium
Taras Tokarski, Kierownik Misji Handlowej Ambasady Ukrainy w RP
© 2012 Ukraińskie Centrum Ekonomiczne w RP -UEC- Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zstudio.pl
Newsletter