Autonomiczna Republika Krym
Terytorium – 27 tys. km. kw.
Populacja – 2135 tys. osób
Gęstość zaludnienia – 82 osoby na 1 km. kw.
Stolica – Simferopol


Autonomiczna Republika Krym znajduje się na leżacej na północnym wybrzeżu Morza Czarnego półwyspie Krym. Stolicą republiki jest Symferopol.
W części wschodniej wznoszą się góry Jaiłu, które otaczają brzeg południowy. Na północy góry te przechodzą w step, zajmujący większą część półwyspu. Najwyższym szczytem Gór Krymskich jest Roman-Kosz o wysokości 1545 m n.p.m., drugim szczytem - Czatyrdah (starożytne Mons Trapezus, 1527 m n.p.m.).
Na południu Krymu można spotkać ruin starożytnych gmachów, klasztorów, meczetów tatarskich, pięknych ogrodów i gajów oliwnych, natomiast w części północnej półwyspy ich prawie nie ma. Łagodny klimat umożliwia rozwój roślinności o charakterze podzwrotnikowym.
Najdłuższą rzeką na półwyspie jest Salgir, a w dalszej kolejności Alma, Kacza, Belbek, Bułhanak i Czernaja. Większość rzek uchodzą do Morza Czarnego lub Azowskiego.
Jedną z podstawowych dziedzin gospodarczych jesr turystyka. Skoncentrowana ona nie tylko wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego oraz Azowskiego, ale tez w Górach Krymskich.
Wśród przemysłu wielką rolę odgrywa przemysł górniczy. W Bakczysaraju znajduje się duża cementownia, która działa w oparciu o miejscowe złoża wapieni.
Głównymi uprawami są zboże, w tym proso, tytoń, winorośl, owoce i warzywa.
Dobrze rozwinięty jest też transport.

© 2012 Ukraińskie Centrum Ekonomiczne w RP -UEC- Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zstudio.pl
Newsletter