Obwód Doniecki
Terytorium – 26,5 tys. km. kw.
Populacja – 5 mln.252 tys. osób
Gęstość zaludnienia – 186,9 osoby na 1 km. kw.
Stolica – Simferopol


Obwód Doniecki leży we wschodniej części Ukrainy, przy granicy z Rosją. Stolicą obwodu jest Donieck.
Obwód graniczy na zachodzie z obwodem zaporoskim i dniepropietrowskim, na północnym zachodzie z charkowskim, na wschodzie z łuhańskim i na południowym wschodzie z obwodem rostowskim Rosji.
Klimat jest umiarkowany kontynentalny. Średnia temperatura stycznia –6°C, lipca +21°C. Ilość opadów za rok – 524 mm.
Administracyjno-terenowy podział - 18 rejonów.
Władza: kierownictwo Donieckiej obwodowej administracji państwowej składa się z prezesa, głównego zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw gospodarki, budżetu i finansów; zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw IT, religii, narodowości, kultury, sportu; zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw socjalnych; zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw przemysłu, energetyki, transportu i związku; zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw budownictwa, zastępcy prezesa obwodowej administracji państwowej do spraw rozwoju terytoriów i międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Sieć transportowa jest dość rozwinięta. Doniecka kolej zabezpiecza około 40% przewozów kraju. Do największych węzłów kolejowych można zaliczyć Jasynuwata, Krasnyj Liman, Debalcewe, Mykytiwka, Ilowajsk, Wolnowacha. Są porty lotnicze w Doniecku (międzynarodowy), Mariupolu, Kramatorsku.

© 2012 Ukraińskie Centrum Ekonomiczne w RP -UEC- Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt & cms: www.zstudio.pl
Newsletter